Czy skorzystać z pomocy gosposi?

Z doświadczenia Agencji opiekunek Kinia wynika, że nie każda kobieta ma predyspozycje do bycia perfekcyjną panią domu. Wiele z nas nie lubi monotonni prac domowych lub nie czuje się dobrze w roli gospodyni.Zdarza się, że  skupiamy się głównie na karierze zawodowej, a wolne chwile staramy się poświęcać rodzinie i znajomym. Są to główne powody, dla których coraz częściej decydujemy się zatrudnić pomoc domową. Obecnie, gdy kobiety są aktywne zawodowo na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej rodzin – nie tylko zamożnych. Po powrocie z pracy mamy wysprzątane mieszkanie i gotowy ciepły posiłek. A zamiast martwić się o zakupy, gotowanie obiadu, pranie czy prasowanie, możemy spędzić wieczór z rodziną.
Zakres obowiązków gosposi.
Przed zatrudnieniem  pomocy domowej trzeba ustalić zakres obowiązków.Należy spisać na kartce wszystkie czynności, które będą nas interesowały. Są osoby, które uważają że sypialnia jest strefą intymną i nie chcą, aby ktoś obcy zajmował się jej sprzątaniem.Natomiast inni oczekują, aby pomoc domowa zajęła się wszystkimi pomieszczeniami w domu i sprzątała w każdym miejscu np. bieliźniarce.

Najczęstsze obowiązki pomocy domowych:

Sprzątanie domu i garażu, pranie, prasowanie, mycie okien, gotowanie, robienie zakupów,
wyprowadzanie psa, zmiana pościeli i słanie łóżka, wykonywanie dodatkowych poleceń: odbieranie dzieci ze szkoły, zanoszenie rzeczy do pralni, itp.
Gdzie szukać gosposi?
Najlepiej zapytać koleżanki, znajomych, rodziny. Może znają kogoś godnego zaufania, kto mógłby się zajmować domem. Gosposia z polecenia nie jest anonimowa.Jeśli nie znajdziesz gosposi z polecnia, skorzystaj z agencji.Agencji jest wiele zwłaszcza w dużych miastach, lecz zanim podpiszesz umowę, trzeba dokładnie sprawdzić, do czego zobowiązuje się w ramach opłaty. Sprawdzamy ile kandydatek zostanie nam przedstawionych i w jaki sposób agencja weryfikuje polecane panie.
Gosposia – studentka czy gosposia – pani w średnim wieku?
Wybór powinien być prosty.Gosposia-studentka ma więcej energii, ale może nie mieć doświadczenia w prowadzeniu domu, może też zrezygnować w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Pani w średnim wieku ma większe doświadczenie życiowe, prowadząc własny dom i prowadząc domy osobom obcym. W każdym przypadku prosimy o referencje, które sprawdzamy bardzo wnikliwie, zadając dużo szczegółowych pytań. Jeżeli zdecydujesz się przyjąć gosposię bez referencji np. pochodzi z wielodzietnej rodziny i pomagała w prowadzeniu domu, możesz liczyć się z tym, że trzeba będzie taką pomoc domową nauczyć wielu rzeczy.

gosposia

W żadnym przypadku nie przechodzimy z gosposią na Ty, bez względu na to ile ma lat!
Ilość godzin pracy to ważny czynnik przy szukaniu gosposi, weź pod uwagę czy osoba, która ma zajmować się domem, chce i może poświęcić cały swój dzień, bo często będzie pracowała 8 godzin, a czasami 10 godzin dziennie.

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatką na pomoc domową.
1. Dobra gosposia jest punktualna.
2. Przyjżyj się jak zwraca się do Ciebie i Twoich dzieci.Czy nawiązała z Wami dobry kontakt, czy raczej siedzi niezainteresowana? Czy dużo mówi, czy może jest oszczędna w słowach?
3. Zapytaj o poprzednie doświadczenie i referencje.Zwróć uwagę, w jaki sposób mówi o byłych pracodawcach,czy jest dyskretna czy opowiada tajemnice poprzednich pracodawców.
4. Zapytaj, dlaczego chce pracować w charakterze gosposi i jakie ma zainteresowania.Czy rzeczywiście lubi tę pracę, czy raczej nie ma innego pomysłu na życie?
5. Zapytaj o nałogi.Dobra gosposia nie pali papierosów, to niedopuszczalne!
6. Ustalcie godziny pracy i zapytaj o ewentualną dyspozycyjność po godzinach.
7. Ustalcie zakres obowiązków gosposi.
8. Określ, czego gosposi nie wolno robić np.wpuszczac do domu obcych osób.
9. Rozpoczynając współpracę z gosposią, zapisz sobie wszystkie informacje z dowodu osobistego gosposi.
10. Ustalcie zasady wynagradzania pracy gosposi.Czy woli pensję tygodniową,dwutygodniową, czy miesięczną i jak będą rozliczane nadgodziny.Ustal gratyfikację za urlop gosposi.
11. Zapytaj o prawo jazdy, gdyż czasami będzie musiała przywieść dzieci do domu lub pojechać po zakupy.