Czy skorzystać z pomocy niani? Czy oddać dziecko do żłobka?

Agencja opiekunek Kinia uważa, że dobra niania to jak  wygrana w toto lotka,  gdyż zostawiasz swój największy skarb pod opieką obcej osoby. Doświadczona niania to dla każdej mamy gwarancja bezpieczeństwa dziecka i cena spokoju psychicznego.

Jak wybrać tą najlepszą z wielu kandydatek, o co ją zapytać, ile zapłacić ? Te i inne pytania stawia sobie każda młoda mama.
Przychodzi czas gdy chcesz lub musisz wrócić do pracy.Być może cieszysz się, że w pracy czekają Cię nowe wyzwania, zmienisz otoczenie.Być może robisz to niechętnie, lecz  nie masz wyjścia, musisz podjąć pracę. W obu przypadkach trzeba podjąć trud by  wyborać odpowiednią opiekunkę dla dziecka.
Jeśli nie myślisz o żłobku, a babcie pracują to trzeba poszukać profesjonalnej niani.
Po pierwsze, podejdź do tematu rozsądnie.Po drugie, w miarę możliwości bez zbędnych emocji. Nie myśl w kategoriach, że jakaś obca osoba będzie zajmowała się dzieckiem, że na pewno nie poradzi sobie tak dobrze jak Ty, że nie  zobaczysz pierwszego ząbka, kroku, nie usłyszysz pierwszego słowa.
Gdzie szukać niani?

Najlepiej zapytać koleżanki,znajomych,  rodziny. Może znają kogoś godnego zaufania, kto mógłby opiekować się dzieckiem. Niania z polecenia nie jest anonimowa. Szczerze odradzam szukania opiekunek na placach zabaw,gdyż taka niania jeśli da się skusić na pracę i przyjmie Twoją ofertę, to niewykluczone, że zrobi to następny raz i odejdzie od Ciebie do innej rodziny, która zaproponuje jej lepsze warunki finansowe.
Jeśli nie znajdziesz niani z polecnia, skorzystaj z agencji opiekunek. Agencji opiekunek jest wiele  w dużych miastach  lecz zanim podpiszesz umowę z agencją, trzeba dokładnie sprawdzić do czego zobowiązuje się w ramach opłaty.  Sprawdzamy ile kandydatek zostanie nam przedstawionych i w jaki sposób agencja weryfikuje polecane nianie.
Niania – studentka czy niania – pani w średnim wieku?
Wybór powinien być prosty . Niania-studentka, ma więcej energii i pomysłów do wspólnych zabaw – jest dobra dla dzieci w wieku przedszkolnym, czy szkolnym. Pani w średnim wieku ma większe doświadczenie życiowe i większą cierpliwość – będzie zdecydowanie lepsza dla maluszków.Należy pamiętać, że to Ty jesteś rodzicem dziecka, a niania jest Twoim pracownikiem i nie ma znaczenia, że jest w wieku Twojej mamy, więc nie musisz słuchać jej porad tylko kierować się swą intuicją. W każdym przypadku prosimy o referencje, które sprawdzamy bardzo wnikliwie, zadając dużo szczegółowych pytań. Jeżeli zdecydujesz się przyjąć nianię bez referencji np. pochodzi z wielodzietnej rodziny i zajmowała się rodzeństwem, to możesz liczyć się z tym, że trzeba będzie taką nianię nauczyć wielu rzeczy.

W żadnym przypadku nie przechodzimy z nianią na Ty, bez względu na to ile ma lat!
Ilość godzin pracy to ważny czynnik przy szukaniu niani.Weź pod uwagę czy osoba, która ma zajmować się dzieckiem, chce i może poświęcić cały swój dzień, bo często będzie pracowała 8 godzin, a czasami 10 godzin dziennie.

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatką na nianię.

 1. Dobra niania jest punktualna- to ważne dla Ciebie ze względu na pracę, którą chcesz podjąć.

  2. Po przyjściu do domu w któym jest małe dziecko powinna umyć ręce.
  3. Przyjżyj się jak zwraca się do dziecka.Czy nawiązała z nim dobry kontakt, czy raczej siedzi niezainteresowana? Czy dużo mówi, czy może jest oszczędna w słowach?
  Zapytaj o poprzednie doświadczenie i referencje.Zwróć uwagę, w jaki sposób mówi o byłych pracodawcach i dzieciach? Czy jest dyskretna czy może opowiada o tajemnicach byłych pracodawców?
  4. Zapytaj, dlaczego chce pracować w charakterze niani i jakie ma zainteresowania.Czy rzeczywiście lubi dzieci, czy raczej nie ma innego pomysłu na życie?
  5. Zapytaj o nałogi.Dobra niania nie pali papierosów, to niedopuszczalne!
  6. Ustalcie godziny pracy i zapytaj o ewentualną dyspozycyjność po godzinach.
  7. Ustalcie zakres obowiązków niani.Opowiedz jak wygląda rozkład dnia dziecka, co jada i w jakich godzinach , ile śpi, jakie zabawy lubi.Co ma robić niania, kiedy dziecko zaśnie?
  8. Określ, czego niani nie wolno robić np.włączać dziecku telewizora, dawać słodyczy, wyjeżdżać z dzieckiem poza osiedle.
  9. Rozpoczynając współpracę z nianią, zapisz sobie wszystkie dane z dowodu osobistego niani.
  10. Ustalcie zasady wynagradzania pracy niani.Czy woli pensję tygodniową ,dwutygodniową czy miesięczną i jak będą rozliczane nadgodziny. Ustal gratyfikację za urlop niani.