Opieka nad seniorem

Jak znaleźć odpowiednią opiekunkę do seniora?

Proces poszukiwania odpowiedniej opiekunki do seniora powinien potrwać kilka dni.Musimy zabezpieczyć komfort oraz dobre samopoczucie seniora, a proces przyzwyczajenia się nowej starszej osoby do nowej opiekunki trwa.
Zakres czynności opiekunki do seniora:
Gotowanie posiłków, pomoc przy jedzeniu, dozowanie leków, robienie zakupów, pomoc w myciu, ubraniu, zmiana pampersów, wykonywanie pomiarów ciśnienia, pomiaru cukru we krwi, pranie, prasowanie, sprzątanie domu i organizowanie czasu wolnego przez czytanie prasy, spacery i inne.
Seniorzy niepełnosprawi czy przewlekle chorzy wymagają obecności osoby, która posiada podstawową wiedzę medyczną.
Dodatkowe kryteria doboru opiekunki nad seniorem to:
Wiek, doświadczenie, cechy charakteru, brak nałogów, referencje, oczekiwane wynagrodzenie.

Gdzie szukać opiekunki do seniora?

Najlepiej zapytać koleżanki, przyjaciółki, rodzinę. Może znają kogoś godnego zaufania, kto mógłby podjąć się opieki nad seniorem. Opiekunka z polecenia nie jest anonimowa. Jeśli nie znajdziesz opiekunki z polecnia, skorzystaj z agencji. Agencji jest wiele, zwłaszcza w dużych miastach, lecz zanim podpiszesz umowę z agencją, trzeba dokładnie sprawdzić, do czego się zobowiązuje w ramach opłaty. Jeśli trzeba zapłacić wpisowe to taką agencję pomijamy. Sprawdzamy ile kandydatek zostanie nam przedstawionych i w jaki sposób agencja weryfikuje później polecane panie.
Opiekunka do seniora – pielęgniarka czy pani w średnim wieku?
Wybór powinien być prosty .Opiekunkę – pielęgniarkę zatrudniamy, gdy stan zdrowia seniora wymaga wiedzy medycznej, w każdym innym przypadku możemy zatrudnić panią w średnim wieku, która dorabia sobie do renty czy emerytury. Panie takie mają ukończone kursy pracy z seniorem.W każdym przypadku prosimy o referencje, które sprawdzamy bardzo wnikliwie, zadając dużo szczegółowych pytań. Jeżeli zdecydujesz się przyjąć opiekunkę bez referencji np. pochodzi z dużej rodziny i zajmowała się chorymi rodzicami czy kuzynami, możesz liczyć się z tym, że trzeba będzie taką opiekunkę nauczyć wielu rzeczy.W żadnym przypadku nie przechodzimy z opiekunką seniora na Ty, bez względu na to ile ma lat!

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatką na opiekunkę seniora.
Najlepszym miejscm na rozmowę kwalifikacyjną jest miejsce zamieszkania seniora, by ewentualna opiekunka zapoznała się z podopiecznym.
1. Dobra opiekunka do seniora jest punktualna, schludnie ubrana, wypowiada się jasno i konkretnie.
2. Przyjżyj się, jak zwraca się do Ciebie i seniora, czy nawiązała z nim dobry kontakt, czy raczej siedzi niezainteresowana? Czy dużo mówi, czy może jest oszczędna w słowach?
3. Zapytaj o poprzednie doświadczenie i referencje.Zwróć uwagę, w jaki sposób mówi o byłych pracodawcach i swoich podopiecznych.
4. Zapytaj, dlaczego chce pracować w charakterze opiekunki do seniora i jakie ma zainteresowania.Czy rzeczywiście lubi pracę z seniorami, czy raczej nie ma pomysłu na życie?
5. Zapytaj o nałogi.Dobra opiekunka do seniora nie pali papierosów, to niedopuszczalne!
6. Ustalcie godziny pracy i zapytaj o ewentualną dyspozycyjność po godzinach.
7. Ustalcie zakres obowiązków opiekunki do seniora, zapytaj czy zna się na dietach i czy potrafi przygotować konkretne danie, czy wie jak należy postepować w nagłych wypadkach.
8. Określ, czego opiekunce nie wolno robić, np. wpuszczać obcych osób do domu.
9. Rozpoczynając współpracę z opiekunką do seniora, poproś o przyniesienie kserokopii dowodu osobistego.
10. Ustalcie zasady wynagradzania opiekunki, czy woli pensję tygodniową czy miesięczną i jak będą rozliczane nadgodziny. Ustal gratyfikację za urlop opiekunki.